пʼятниця, 17 липня 2020 р.


"МОЄ СЕЛО ОКРАСА УКРАЇНИ!

                                           ( 599- річниця  з дня заснування смт. Коропець)





Цього року виповнюється 599 річниця з дня заснування нашого мальовничого селища міського типу Коропець.  Яке  знаходиться  за 30км від Монастириського районного центру, і 90км від обласного центру
м. Тернополя . Простягнулося воно з заходу на схід – довжиною 5км, а з півночі на південь  до самого Дністра на 10км.  Перша писемна згадка про Коропець датується  з 1421р це позначено  в’Їзд  у  селище  на монументі  зображення риби- коропа.  У 1421року містечко належало польському королю Владиславу Ягайлу і було королівщиною.   1427 року місто мало маґдебурзьке право. 1453-го року Коропець був у посіданні Міхала «Мужила» Бучацького або його найстаршого сина  снятинського старости Міхала,   того року місто отримало підтвердження своїх прав. В «Актах гродських і земських» воно фігурує, зокрема, як лат. super opidum у 1464 році.
У середині XV ст. Коропець — повітовий центр Галицької землі  Руського воєводства (повіт існував недовго, до складу входило 11 місцевостей, які потім були включені до складу Галицького та Коломийського повітів). Від 1461 p.— власність Кердеїв; пізніше — в управлінні  — Яна Коли 1589 — дідича Монастириськальвівського каштеляна  Яна Сененського, який сприяв тут зміцненню замку. 1600 року перша дружина тоді жмудського старости Яна Кароля Ходкевича Зоф'я Мелецька згадана як власниця Коропця.
1607 року Коропець сильно зруйнували (зрівняли із землею кримські татари, з часом місто втратило свої права, стало селом. На початку XVII ст. місто належало брацлавському воєводі Стефанові Потоцькому. 1664 року в Коропці проживали 119 господарів, 7 ремісників, багато будинків були порожніми. 1672 року Коропець спалили турецько-татарські орди. В наступні десятиліття власниками продовжували бути Потоцькі — нащадки С. Потоцького (зокрема, його онук —  воєвода Стефан Александер.  Під кінець XVIII ст. Коропець був власністю Мисловських гербу Равич  відома датована 1823 р. печатка Коропецької домінії з цим гербом,  її відбиток зберігся в колекції матеріалів з історії геральдики Галичини, зібраній відомим львівським краєзнавцем ХІХ ст. Антонієм Шнайдером,  з цієї родини  власниками були: Францішек (в 1790 році), Іґнацій (священник, записав маєток братанку Теофілу (помер 1829 року)), Антоній, Альфред, його син Альфред. Останній 1893 року продав маєток Станіславові Бадені, який незадовго перед смертю заповів його сину Станіславові Генрикові. Потім дідичем був його молодший брат Стефан (1885—1961), який був останнім дідичем.    
6 лютого 1908 р. в селі було перевиборне віче  до Галицького Сейму   обирали  Марка Каганця політичного діяча,   протестуючи проти фальсифікації передвиборчої боротьби, був заколотий багнетами  австрійськими жандармами.
І по сьогоднішній день центральна вулиця носить ім’я Марка Каганця.
    Селище Коропець має свою геральдику - це сучасний герб Коропця затверджений на VIII сесії Коропецької селищної ради ІІІ (ХХІІІ) скликання рішенням № 91 від 10 вересня 1999 року.  У синьому полі срібна шипоподібна балка, вгорі — золотий хрест із розширеними раменами над срібним півмісяцем, внизу — золотий (короп). Герб вписаний у декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною. Хрест над півмісяцем відображає роль містечка як оборонного укріплення. Короп вказує на назву селища. Срібна геральдична балка символізує річку Коропець. Срібна міська корона підкреслює статус міського поселення (селища міського типу).
З південного заходу містечко омивається водами стрімкого Дністра, а з півночі на південь воно лежить обабіч притоки Дністра- річки Коропець.
Гарне  і велике наше селище Коропець. Своєю історією воно сягає глибини віків. Археологічні пам’ятки знайдені на території селища, датуються добою палеоліту трипільської та давньоруської культури.  Містечко відоме своїми  пам’ятками   архітектури — дендропарком, дерев'яною церквою Успіння Пресвятої Богородиці та дзвіницею, палацом графа Бадені,  церквою та костелом святого Миколая, також фестивалем «Коропфест».
      Про походження назви Коропець існує кілька легенд, переказів. Одна з легенд розповідає, що в сиву давнину  перші люди селилися на берегах річки, яка була  досить повноводною, вона давала їжу першим поселенцям: у ній водилося багато риби, особливо коропів. Помітивши це, люди назвали річку Коропцем,  а від річки пішла назва і людського поселення . Отже, топонім Коропець пішов від гідроніма Коропець. Інша легенда говорить про те, що у давній місцевості жили ремісники, які робили короби. Ще один  давній переказ дає пояснення що селище з усіх боків оточене горами знаходиться посередині, ніби в коробці. Селище має декілька топонімів: Підтемне,  Вагнірівка,  Перевіз, Луги, Стігла.
Історія Коропеччини тісно пов’язана з історичними процесами нашої Батьківщини. І зараз, як ніколи, нам  потрібно знати історію землі на якій ми живемо, силу своєї землі, її голос, її красу. Адже знання свого родоводу, своєї історії- це такий компонент цивілізації,  який  і робить людину власне людиною.

Мій Коропець- мій рідний край,
 Він є найкращим на землі.
Моє село – маленький рай,
Лиш тут  так  хороше мені.
Лише у нас, у Коропці,
Такі поля, такі сади.
Село встає у всій красі,
І хочеш крикнути: «Сюди!»
І щоб почула вся земля,
Що це село – і є той рай.
Він там,  де ти живеш і я,
А зветься просто -  рідний край.
                            (Світлана Дрозд.)

Немає коментарів:

Дописати коментар